Kaanepilt.jpg

Kaisa Ling Thing „Nii kole mees”
Väljaandja: Teet ja pojad, 2018
Salvestus ja kokkumäng: Vilho Meier, Slim Music Studio.
Master: Janek Kivi, OÜ Heliala.
Kujundus: Paula Pakk.
Fotod: AG47 stuudio.

Kaisa Ling Thing on Tartu bluusilaulja Kaisa Maria Lingu projekt, mille eesmärgiks on tutvustada 20ndate ja 30ndate aastate USA mustade bluusinaiste muusikat, mis peegeldab nende saatusi ja saavutusi ning omaaegset ühiskondlikku konteksti. Albumil on 10 valitud pala, millest kõige uuem aastast 1935, vanim aga aastast 1923. Plaadi peamine märksõna on nutikas ümberütlev ja ropp huumor.

Kahe sõja vaheline aeg oli täis vastuolusid, naisteni jõudsid uued vabadused, kuid nad pidid kannatama ka kohutavat diskrimineerimist. Siinkohal tuligi appi huumor, mida mustad naised, kes olid üks ühiskonna kõige represseeritumaid kihte, esitasid ootamatult julgelt, lauldes avalikult seksist, vägivallast, rassismist, iseseisvusest, aga ka armastusest, mida nad igatsesid.

Selleks, et plaadi skandaalne sisu ja ka praegu vägagi aktuaalne sõnum võimalikult selgelt esile tuleks, tuli appi Aapo Ilves, kes on laulude tekstid tõlkinud ja eesti keelde adapteerinud. Lisaks plaadi nimiloole „Nii kole mees”, kus figureerib üks mees, kes „välja näeb kui roe” ja kelle „ilu asub allpool pead”, leidub siin veel pärle nagu „ära roni mu orgu, mu mäed ei oota sind” ja „ta on su koer küll, aga rihm on minu”.

Plaadil teevad kaasa mõned Eesti parimad tegevmuusikud – Peep Kallas trummidel, Argo Toomel ja Vello Annuk kontrabassil, Rene Paul ja Erki-Andres Nuut klahvpillidel ning Jason Hunter trompetil. Bluusile kohaselt salvestati kõik lood stuudios koos mängides ning plaadilt võib terane kuulaja leida nii mõnegi võluva bluusitriki.